Trądzik jest zmorą wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go na różne sposoby, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki oraz suplementy diety. Dobrze jest jednak od czasu do czasu dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walka z bakteriami

Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiadają bakterie, które namnażają się w zablokowanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do tworzenia się bolesnych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednak czosnek wykazuje wspaniałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, zatem jest dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po 20 minutach, a na buzię stosuje się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia

W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa również picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, aby drożdże zostały rozpuszczone we wrzątku, ponieważ przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże są bowiem doskonałym źródłem witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże będą rozpuszczone w wodzie zbyt chłodnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą należy pić codziennie rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny

Skuteczną walkę z trądzikiem ułatwia także regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można uzyskać z połączenia łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Następnie należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, uważając, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania

Warto też pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku tych nastolatków, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Twarz dobrze jest przecierać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból towarzyszący ich pojawianiu się się na twarzy.