Zainteresowanie zdrowym odżywianiem i rozmaitymi dietami jest w społeczeństwie zauważalnie większe, niż było to przed paroma laty. Ludziom zależy na dobrym samopoczuciu i wyglądzie zewnętrznym, mężczyznom na umięśnionym i wyrzeźbionym ciele, kobieta z kolei pragnie szczupłej, zgrabnej sylwetki. Obecnie można zauważyć trend, który zmierza w stronę diet roślinnych. Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską, a jeśli nie od razu na tak drastyczny krok, to stopniowo włączają oni do swojego jadłospisu coraz więcej owoców i warzyw, co wiąże się z odstawieniem produktów mięsnych na bok. Trzeba też zwrócić uwagę, że to kobieta jest płcią, która częściej przechodzi na taką dietę. Może to wynikać z absurdalnego faktu, że mężczyznom wydaje się, że bez jedzenia mięsa nie będą wstanie zbudować masy mięśniowej i staną się mniej męscy. Warto więc zastanowić się, czy diety roślinne mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i rzeczywiście są tak korzystne, jak się o nich mówi.

Dieta wegetariańska jest jedną z łagodniejszych odmian diet roślinnych. Nie wolno na niej spożywać mięsa (pamiętajmy, że ryba to również mięso, co nie jest dla każdego oczywiste), ale dopuszcza się spożywanie innych produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiał, jajka czy miód. Jest to dieta, której zbilansowanie nie stanowi zbyt wielkiej trudności, aby miała korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Przez obecność nabiału i jajek nie musimy się obawiać o niedobory białka czy wapnia, co często zarzuca się dietom roślinnym. Nie ulega wątpliwości, że na takiej diecie nie zabraknie nam żadnych potrzebnych składników odżywczych i może być ona w pełni wartościowa dla każdego.

Istnieją jednak badania, które pokazują, że najzdrowszą z rodzajów diety roślinnej jest weganizm, czyli odmiana najbardziej restrykcyjna. Dla człowieka, który wcześniej był na standardowej diecie, przejście na weganizm może wydawać się rzeczą niewykonalną. Owszem, jest to trudne, dlatego warto robić to stopniowo i wykluczać powoli konkretne grupy produktów. Na przykład najpierw możemy zrezygnować z czerwonego mięsa, potem z drobiu i ryb, a następnie starać wykluczyć się z diety nabiał i jajka. Obecnie przemysł spożywczy jest na tyle wysoko rozwinięty, że na rynku znajdziemy bardzo dużo wegańskich zamienników mięsa i nabiału. Pamiętajmy jednak, że zamienniki te często są zrobione z wysokoprzetworzonych produktów i mimo to, że są pochodzenia roślinnego, to nie muszą mieć dobrego wpływu na zdrowie. Stanowisko lekarzy w sprawie diety wegańskiej jest jednoznaczne. Dobrze zbilansowana dieta wegańska dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych do życia składników. Jest to dieta odpowiednia dla osób starszych, małych dzieci oraz sportowców. Co ważne, również kobieta w ciąży z powodzeniem może stosować w swoim życiu tę dietę. Musi ona jednak zwrócić szczególną uwagę na obecność w diecie żelaza. Natomiast każdy, kto decyduje się na weganizm, musi suplementować witaminę B12, ponieważ nie da się jej pozyskać z pożywienia pochodzenia roślinnego.