Niektórzy mówią, że to właśnie dłonie powinny być wizytówką każdej zadbanej kobiety. Coś w tym jest. Dłonie należą do sfer nieco bardziej intymnych, ale mimo tego nie są zakrywane, a tak naprawdę można je uznać za jedno z najbardziej widocznych miejsc na ciele. Zwłaszcza te kobiety, które wykonują zawody nastawiające je na pokazywanie dłoni, powinny o nie zadbać, jednocześnie koncentrując się również na samych paznokciach. Pożółkła, łuszcząca się płytka nigdy nie będzie wyglądać dobrze. Jak zatem zadbać o swoje paznokcie, by stały się dumą dłoni i atutem całego wyglądu?

Żaden element ciała nie będzie piękny, jeśli nie będzie zdrowy. Nawet perfekcyjnie pomalowana płytka, pokryta cudownym lśniącym lakierem nie zaprezentuje się dobrze, jeżeli jej końcówki będą rozwarstwione lub zrogowaciałe, a otaczająca ją skóra wyraźnie będzie się łuszczyć. To pielęgnacja powinna być podstawą dbania o wygląd. Najpierw należy zająć się paznokciami od wewnątrz, a dopiero potem upiększać je od zewnątrz. Jeżeli więc kobieta czuje, że może na coś chorować i to właśnie przez tę chorobę jej paznokcie nie wyglądają dobrze, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by to sprawdzić i w razie problemów rozpocząć leczenie. Chorobami paznokci coraz częściej zajmują się również kosmetyczki i lekarze medycyny estetycznej. A gdy już zadba się o ogólne zdrowie, można przejść do codziennej domowej pielęgnacji. Ona także potrafi przynieść fantastyczne rezultaty, jeżeli tylko podchodzi się do niej sumiennie, a zabiegi wykonuje się systematycznie – nie tylko od święta czy przed ważniejszymi wydarzeniami.

A jak dbać o paznokcie samodzielnie? Jakie zabiegi może wykonywać każda kobieta w domowych warunkach, by czuć się i wyglądać piękniej? Na pewno dobrze sprawdzi się klasyczny manicure. Należy tylko nauczyć się poprawnie go wykonywać. Zabieg powinno się rozpocząć od dokładnego wymoczenia dłoni. Dzięki temu skóra zostanie rozmiękczona, a skórki otaczające płytkę paznokciową z łatwością można będzie delikatnie odsunąć lub podważyć i wyciąć. Do miski wystarczy nalać trochę ciepłej wody, następnie dodać do niej odrobinę płynu lub soli do kąpieli, opcjonalnie wcisnąć kilka kropel soku z cytryny (rozjaśni on płytkę), a następnie w przygotowanej miksturze moczyć dłonie przez kilka minut. Po tym czasie można zająć się skórkami. Jeżeli kobieta nie ma z nimi większych problemów, wystarczy, że delikatnie odsunie je drewnianym patyczkiem. Płytkę należy również opiłować i w razie potrzeby skrócić, a dopiero później przejść do samego malowania paznokci. Najestetyczniej zaprezentują się na nich jasne kremowe barwy. Ciemne mogą wyglądać zbyt wulgarnie czy agresywnie.

Wygląd zewnętrzny to oczywiście nie tylko dłonie, ale też brwi, rzęsy, skóra, włosy i każdy inny element ciała. Należy zatem dbać o siebie całościowo, nie skupiając się wyłącznie na jednej z wymienionych partii. Pielęgnacja może być nawet w pewnym stopniu przyjemna. Niejedna kobieta traktuje ją jak zwykły relaks, który pozwala oderwać się na chwilę od wszelkich problemów.