Trądzik to problem nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym stosunkowo łatwo o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i ogólnym stanie cery, a to może doprowadzić do nasilonego poczucia bezsilności. Taki stan umysłu z kolei przekłada się na zrezygnowanie z kontynuowania wysiłków i nawroty problemu. Zdecydowanie często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane rezultaty – dobrze jest połączyć tabletki na trądzik, kosmetyki i dietę, oraz starać się unikać kilku powszechnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest absolutnie niezbędne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią dobroczynnie, jednakże jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zredukowaniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zwielokrotnioną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne niszczy strukturę cery i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie wykonując złuszczanie kwasami należy nie zapominać o odpowiedniej ochronie, jednak korzystanie z dobrego kremu z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i węglowodany pokarmów, to absolutna konieczność jeśli chce się mieć piękną, nieskazitelną cerę. Dobrze jest połączyć to z suplementacją, najlepiej nabywając odpowiednio dopasowane preparaty na trądzik, które w składach posiadają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pomoże nie tylko przywrócić jej właściwą kondycję, ale również utrzymać oczekiwany stan rzeczy na dłuższą chwilę.

Unikanie peelingów i nawilżania
Następne popularne przekonanie głosi, że cera tłusta i trądzikowa nie potrzebują nawilżania. To błąd – powinno się ją nawilżać, natomiast powinno się korzystać z odpowiednich, lekkich substancji. Można także unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta wymaga też złuszczania, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to przy pomocy delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozsiać po całej twarzy bakterie.