Jedną z podstawowych przyczyn odpowiadających za pojawianie się zmian trądzikowych są problemy z układem hormonalnym. Huśtawka hormonów pojawiająca się w czasie dorastania może być podłożem dla pojawienia się niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu a także pleców. Podobnie okres stanu błogosławionego oraz połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne występujące w tym czasie, mogą odzwierciedlić się właśnie poprzez wystąpienie mało estetycznych wyprysków na skórze. O ile w takich sytuacjach pomocne może się okazać odpowiednio szybko wdrożone leczenie czy dostępne dla wszystkich tabletki przeciw trądzikowi, to przy innych jego odmianach, najczęściej niezbędna jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych. Coraz częściej występuje on u osób dojrzałych i u podłoża jego powstawania kryją się zdumiewające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i źle skomponowana dieta może także skutkować pojawieniem się zmian o charakterze trądzikowym. Jednakże różnią się one odrobinę od tych, jakie pojawiają się w okresie młodzieńczym. Najczęściej nie są rozsiane po całej cerze, a wyłącznie w jej dolnej części. Najczęściej pojawiają się w pobliżu żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust czy na szyi. Wyprysk występujący u ludzi dorosłych mimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się okazać wyjątkowo wymagająca.

Niełatwo wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dojrzałym. Powszechnie dostępne preparaty mogą okazać się niewystarczające w tej zaciętej walce. Zwykle niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zaleci wykonanie badań i na ich podstawie określi właściwą diagnozę i wdroży skuteczne leczenie. Zazwyczaj odbywa się ono za pomocą efektywnych tabletek przeciw trądzikowi, a często również leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie osoba dotknięta wysypką trądzikową musi także diametralnie przeobrazić swoją dietę oraz styl życia. Należy spożywać duże ilości płynów. W ten sposób można oczyścić ciało z toksyn które są odpowiedzialne za występowanie zmian trądzikowych.