Trądzik występuje pod wieloma postaciami i wbrew pozorom nie jest jedynie kłopotem dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który zagraża głównie na etapie dojrzewania, przejawia się wysypem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy i innych partiach ciała (dekolt, plecy etc.), określany jest mianem trądziku młodzieńczego. Jeżeli myślisz jak pozbyć się pryszczy musisz wiedzieć, że taki trądzik być może minie samoistnie wówczas, gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się w swej dojrzałej formie.
Trądzik u dorosłych

Kolejnym okresem życia, w którym pojawia się zagrożenie trądzikiem, jest okres między 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej występuje trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik młodzieńczy, ale niemniej oszpeca nasze twarze.

Na przestrzeni całego naszego życia zagraża nam też trądzik wywołany. Ten typ trądziku może spowodować kontakt z niektórymi związkami organicznymi (np. oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) a także z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.

W jaki sposób pozbyć się pryszczy przy poszczególnych rodzajach trądziku?

Trądzik w każdej postaci leczy się w zasadzie podobnie, aczkolwiek postępowanie w przypadku trądziku wywołanego skupia się przede wszystkim na zastosowaniu środków profilaktycznych w postaci unikania kontaktu z substancjami, które trądzik wywołały. Trądzik młodzieńczy, jeśli jego przebieg jest intensywny, leczony jest bardzo często przy pomocy antybiotyków i retinoidów. Podobnie bywa leczony trądzik różowaty, aczkolwiek w w przypadku tego typu trądziku bardzo ważną rolę gra głównie profilaktyka to znaczy wysiłki mające za cel zatrzymanie rozwijających się zmian skórnych.