Znakomita większość ludzi na świecie ma niemiłe doświadczenia z trądzikiem, który zazwyczaj objawia się w wieku dorastania i może towarzyszyć naszej skórze do trzydziestego piątego roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Dawnymi czasy bagatelizowany, był w istocie utrapieniem dla tych, którzy musieli zmierzyć się z jego agresywnymi postaciami. Współcześnie podejście do tej dolegliwości skórnej jest zgoła inne – bazuje na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu i pielęgnacji.

Kiedy stosować kurację?

Niezaprzeczalnym faktem jest w większości przypadków trądzik jest niegroźny, a jego zasięg jest niezbyt duży, niemniej jednak w niektórych, ostrych przypadkach może spowodować powstawanie blizn oraz deformacji na skórze. U pacjentów z poważnym przebiegiem choroby konieczne jest wcielenie w życie specjalistycznego leczenia specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, które skutecznie rozprawia się z przypadłością. Jednymi z podstawowych wskazań do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki oraz ropiejące grudki.

Metodyka leczenia

Przed tym jak zostanie wdrożony wybrany lek, obowiązkowe jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego oraz na jego podstawie, w zależności od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się odpowiednie medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające efekty, niż sięganie po sposoby mniej kompaktowe. W przypadku trądziku istotny jest moment rozpoczęcia działania.

Bezspornie im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze efekty uzyskamy. Mylnym jest myślenie, że problem sam zniknie, a czekanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy kolejne poważne problemy.

W leczeniu środkami farmakologicznymi wykorzystuje się miejscowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach wdraża się antybiotykoterapię, łączoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem w łagodnej postaci grudek oraz krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są wdrażane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Zazwyczaj polecana terapia hormonalna nadal wywołuje u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość prowadzenia kuracji

Podejmując leczenie, należy pamiętać, że zawsze będzie ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Podstawową informacją, o której często się nie pamięta, jest fakt, że początek kuracji może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkiem normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe zmiany trądzikowe są rezultatem otwierania się i oczyszczania niewidocznych wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie można samodzielnie zakańczać leczenia, a każde niepokojące objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.