Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele problemów zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. Jeżeli chodzi o tę drugą niewątpliwie prym wiedzie niezmiernie nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka większość dojrzewających młodych ludzi -jest nią trądzik. W pierwszym stadium trądzik charakteryzuje się obecnością zaskórników które nazywane są także wągrami, następnie występują grudki i wypryski, a na koniec sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, które mogą pozostawić blizny.
Jak można efektywnie walczyć z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście właściwa higiena, jednak trzeba również zastosować żel czy maść na trądzik. Co jest stosowane najczęściej?
Bez wątpienia są to maści zawierające sterydy i antybiotyki. Na rynku możemy także znaleźć maści zawierające jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo działań niepożądanych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą też wystąpić problemy z naczyniami krwionośnymi, z kolei w przypadku antybiotyków mogą wystąpić grzybice oraz zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Należy także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie ma mocnego stanu zapalenia, bowiem wtedy ryzyko pojawienia się działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.
Na samo zakończenie należy nadmienić, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku się pojawił, to warto udać się do sprawdzonego lekarza dermatologii cieszącego się pozytywnymi recenzjami wśród pacjentów, aby ten wybrał odpowiednie leki. Trzeba także przestrzegać zasad higieny oraz wyeliminować z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.