Trądzik pospolity w dzisiejszych czasach nie jest już tylko kojarzony z dojrzewaniem i nagłą burzą hormonów. Ta przypadłość to przewlekła i zapalna choroba gruczołów łojowatych. Nadmierna ich nadczynność powoduje, że skóra staje się nieestetyczna i pełna niepotrzebnych wyprysków. Stan naszej skóry świadczy też o tym jakie jest nasze zdrowie. Zbyt obfite, ropne wypryski informują, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem.

Za duża ilość łoju zamyka ujścia gruczołów, drażni skórę i sprawia, że tworzą się zaskórniki. Objawy trądziku są od razu widoczne, najczęściej trądzik atakuje wrażliwą skórę twarzy. Osoba chora na trądzik wygląda źle, dlatego tak ważne jest leczenie trądziku. Dzisiaj uważa się, że trądzik jest chorobą cywilizacyjną, to już nie jest przypadłość, która dopada tylko ludzi młodych, przemija i nigdy nie wraca. Trądzik jest jak choroba krążenia krwi czyli popularna choroba nadciśnienie. Poskromić trądzik to być wiernym następującym zasadom:

  • pokochać zasadowe mydło w kostce,
  • nie nawilżać ciągle skóry,
  • zrezygnować z używania fluidu i podkładu, kosmetyków, które zatykają ujścia mieszków.

Leczenie trądziku to przede wszystkim likwidacja stanu zapalnego. Dzisiaj nie w każdym przypadku potrzebny do tego jest antybiotyk doustny. Różnego rodzaju maści, preparaty miejscowe doskonale mogą poradzić sobie w procesie leczenia trądziku. W trakcie kuracji bardzo ważna i istotna jest też rola kosmetyczki, do której co jakiś czas trzeba się udać w celu opróżnienia zaskórników. W przypadku kiedy stan naszej skóry nie jest tragiczny, trądzik można wyleczyć dostępnymi na rynku, bez recepty, różnymi kremami czy serum. Jednak zawsze trzeba udać się po poradę do lekarza dermatologa, to on powinien określić stan chorobowy i ukierunkować nas w jaki sposób powinniśmy dany trądzik leczyć.

Najczęściej trądzik to przypadłość osób, które posiadają cerę tłustą. Ciągłe przetłuszczanie się skóry twarzy, dekoltu czy pleców jest przyczyną powstawania zmian trądzikowych. Jeżeli często na naszej skórze pokazują się różnego rodzaju zaskórniki, powinniśmy całkowicie zrezygnować z opalania się. Trądzikowa skóra pod wpływem słońca wydziela jeszcze więcej łoju, skutkiem czego wszelkie zmiany trądzikowe jeszcze bardziej się nasilają. W walce z cerą trądzikową bardzo pomocna jest odpowiednia dieta, Ważne jest co jemy, bowiem niektóre produkty nasilają zmiany trądzikowe. Warto jest jeść potrawy pełne witaminy A i pochodne witaminy B. Dobrze jest jeść produkty zawierające cynk, jod i brom.

Wszystko to znajdziemy w rybach, fasoli, pełnoziarnistym pieczywie, soi, serach, mleku i w mięsie. Nieestetyczne krosty są łatwe w pozbyciu się ich pod warunkiem, że dobrze jemy, mamy odpowiednią higienę skóry i unikamy słońca ale korzystamy ze świeżego powietrza.

Z trądzikiem da się wygrać, jednak pamiętać także należy iż nie powinno się samemu wyciskać ropnych zmian zaskórników. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym również pomagają zwalczyć tę nieprzyjemną przypadłość jaką jest trądzik. Ponadto to tam można też poprawić stan skóry, która pokryje się zabliźnieniami po wykwitach.