Trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako przypadłość związana z okresem pokwitania i przemijająca po tym okresie samoistnie. W rzeczywistości ostrych stanów zapalnych w omawianej chorobie nie wolno pod żadnym pozorem zaniedbywać – w przypadku braku kuracji mogą pozostawić po sobie niemożliwe do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, kiedy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Starając się znaleźć odpowiedź na niezwykle istotne zagadnienie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma istotnymi informacjami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik jest kojarzony przede wszystkim z pryszczami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi skóry człowieka. Jednakże trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na twarzy pojawiają się wówczas ciemne punkty, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki umieszczone pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tych dolegliwości jest identyczny – zbyt duża ilość łoju (określanego również jako sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji najczęściej zdarza się w czasie pokwitania – gdy sebum zatka pory naszej skóry, zaczyna się stan zapalny.

Co robić w przypadku skóry podatnej na trądzik?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Wskazane przez specjalistów jest używanie środków z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie można zapominać o specjalnie przeznaczonym dla takich chorych toniku oraz o przyjemnym kremie nawilżającym. Zaleca się także zastosować leczenie oparte na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim ze zbawiennych funkcji ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się nie tylko picie naparu, jak i stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie wymienionego składnika.

Farmaceutyczne preparaty na trądzik
W przypadku, w którym samodzielne sposoby zaradzenia chorobie nie dają rezultatu można udać się do lekarza. Może on przepisać antybiotyki, które ograniczą stany zapalne – jak choćby tetracyklinę, tretynoinę lub izotretynoinę. Działające mogą okazać się również środki na bazie hormonów, jednak przepisuje się je zazwyczaj tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy wciąż występuje.